Vazhdo lart
Në Gjëndje

D-MANOZINN®

22.99

Thuaj lamtumire infeksioneve te fshikëzës!

D-MANOZINN® është një shtesë ushqimore tashme edhe ne Shqiperi si ndihme per  qëllime të veçanta mjekësore që përmban d-manozë të pastër, monosakaride, e  paster nga çdo substancë e shtuar.D-manoza është përdorur globalisht për më shumë se 30 vjet si produkt natyral për eleminimin e E. coli nga trakti urinar. Nje numer  i madh i pacientëve ishte më se i kënaqur me përdorimin e d-manozës pa ndonjë efekt anësor, i cili është argumenti kryesor në favor të saj.Në dispozicion në të gjitha farmacitë  në të gjithë Shqiperinë.

Kategori: Tag:
D-MANOZINN®

Informacion i pergjitshem i medikamentit

D-MANOZINN mbron  traktin urinar nga bakteri E coli. Kur urina ngopet me molekula të d-manozës, bakteret lidhen më lehtë dhe më shpejt me molekulat d-manozë sesa me murin e traktit urinar. Pasi bakteret të jenë lidhur me molekulën D-MANOZINN®, ato dëbohen nga trupi përmes urinës.

  1. Shërim i shpejtë dhe i lehtë i infeksionit
  2. Tolerohet mirë
  3. Përdorim i thjeshtë
  4. I përshtatshëm për fëmijët, gratë shtatzëna dhe gratë që ushqejnë me gji
  1. Asnjë efekt anësor
  2. I përshtatshëm për diabetikët me kontroll të glikemisë
  3. Nuk shkakton rezistencë

Do të ishte ideale të merret D-MANOZINN® para ose gjatë situatave të caktuara që mund të përfaqësojnë një shkaktar tipik të cistitit:

Parandalimi i cistitit të muajit të mjaltit
(1-2 lugë para dhe pas një marrëdhënie seksuale)

Trajtimi parandalues për një periudhë më të gjatë në rast të cistitit të përsëritur.

Vëllimi i urinës dhe bakteret “e mira” që jetojnë normalisht në traktin urinar më shpesh parandalojnë zhvillimin e bakterit E. coli.Në rastet kur vëllimi i urinës është i pamjaftueshëm – në rast të dehidrimit ose kur fshikëza  shtypet si në rastin e shtatzënisë, urina do të mbahet për një kohë të gjatë duke u dhënë një shans baktereve të zhvillohen, duke shkaktuar kështu acarim dhe inflamacion.Bakteret që më së shpeshti çojnë në inflamacion të fshikëzës dhe infeksionit të traktit urinar janë bakteri E. coli. Ky bakter ka zgjatime të ngjashme me gishtat, fimbriae, në sipërfaqen e tij të cilat i përdor për t’u lidhur me murin e traktit urinar tek njerëzit duke filluar kështu infeksionin.

FAZA 1: Infeksioni i fshikëzës zakonisht shkaktohet nga bakteri E. coli që vjen nga trakti tretës.

Faza 2: Shtresa mbrojtëse që mbulon (mbron) rreshtimin qelizor të fshikëzës përbëhet nga struktura molekulare, e cila përfshin një numër të madh të molekulave të sheqerit (d-manoza endogjene). Bakteri E. coli (i cili megjithatë e do sheqerin) lidhet kryesisht me këto molekula, pas së cilës fillon procesi i inflamacionit që vë në lëvizje sistemin tonë imunitar.

Faza 3: Administrimi i D-MANOZINN® do të mundësojë praninë e sasive më të mëdha të molekulave të d-manozës në urinë. D-manoza metabolizohet jashtëzakonisht dobët, prandaj shumica e d-manozës së administruar excretohet në urinë e pandryshuar.

FAZA 4: D-manoza lidhet me (bashkangjitet) me fibriat (zgjatimet e vogla) të baktereve që çon në inflamacion (90% E. coli). D-manoza në këtë mënyrë parandalon lidhjen e baktereve në murin e traktit tonë urinar dhe mundëson eliminimin e shpejtë dhe të shpejtë të baktereve (larja e tyre) në mjedis përmes urinës.

Shkarko prezantimin e plote te medikamentit ne gjuhen shqipe duke klikuar ketu!
Perdorimi

Te rriturit dhe femijet mbi 12 vjec:
Infeksion akut:gjate 3 diteve te para 1 bustinbe te tretur ne 1 gote me uje/leng ,cdo 4 ore.Pas kesaj vazhdohet 1 bustine 2 here dite.
Prandalimi:1 bustine ne dite ne 1 gote me uje/leng.
Per foshanjt dhe femijet nen 12 vjec perdoret gjysma e dozes se te rriturit me te njejtin protokoll.

Paketimi

Paketimi i D-MANOZINN® përmban 54 g pluhur të dozuar në një paketë.
Një paketë D-MANOZINN® përmban 30 doza pluhur.

Përbërja

Luga e zbutur e pluhurit D MANOZINN® përmban 1.8g d-manozë.

There are no reviews yet.

Be the first to review “D-MANOZINN®”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *