Vazhdo lart
Në Gjëndje

SolD3evit®

22.99

SolD3evit rekomandohet si një shtesë dietike për të parandaluar mungesën e vitaminës D. Sidomos rekomandohet në gratë në menopauzë, njerëzit me mbipeshë dhe njerëzit që janë të ekspozuar në mënyrë të pamjaftueshme në rrezet e diellit.

Kategori: Tag:
SolD3evit®

Informacion i pergjitshem i medikamentit

  1. Vitamina D3 (kolecalciferol) është një vitaminë liposolubile e nevojshme për thithjen dhe përdorimin e duhur të kalciumit dhe fosforit në trup, i cili është baza për zhvillimin e duhur të kockave dhe dhëmbëve. Vitamina D3 është gjithashtu e rëndësishme për funksionimin normal të muskujve dhe funksionimin e sistemit imunitar.
  2. SolD3evit rekomandohet si një shtesë dietike për të parandaluar mungesën e vitaminës D. Sidomos rekomandohet në gratë në menopauzë, njerëzit me mbipeshë dhe njerëzit që janë të ekspozuar në mënyrë të pamjaftueshme në rrezet e diellit.
  3. Pompa dozuese lejon dozimin e lehtë dhe të saktë të SolD3evit e cila është me shije neutrale.

Vitamina D ka efekte të dobishme dhe pozitive në shumë organe të trupit. Pothuajse 70% e popullsisë evropiane kanë nivele të ulta të vitaminës D – 35% insuficiencë, 25% mungesë dhe 10% mungesë të rëndë.

Vitamina D dhe sistemi muskulor

Vitamina D është e rëndësishme për zhvillimin, funksionimin dhe ruajtjen e kockave dhe muskujve – një përbërës jetik në ruajtjen e fortësisë së kockave dhe në parandalimin e rënies dhe frakturave osteoporotike.

Vitamina D dhe infeksionet e frymëmarrjes

Vitamina D shoqërohet me një incidencë më të ulët të infeksioneve virale të traktit respirator akut në të rriturit.

Vitamina D dhe sistemi kardiovaskular

Vitamina D rregullon presionin e gjakut, funksionet e zemrës, endotelin dhe muskulin e lëmuar, kështu që luan një rol të rëndësishëm në shëndetin kardiovaskular.

Vitamina D dhe sistemi nervor

Nivelet më të ulëta të vitaminës D shoqërohen me depresionin. Sëmundja e Alzheimerit, demenca, rënia konjitive dhe format e tjera të çrregullimeve neurodegjenerative përmirësohen gjithashtu nga përqendrimi fiziologjik i 25 (OH) D në gjak.

Vitamina D imuniteti dhe autoimuniteti

Vitamina D ka një efekt imunomodulues dhe pozitiv në sëmundjet inflamatore të zorrëve, artritin reumatoid, sklerozën e shumëfishtë, diabeti mellitus tip.

Vitamina D dhe çrregullimet metabolike

Mungesa e vitaminës D shoqërohet me ulje të rezistencës insulinike dhe diabet të tipit 2.

Shkarko prezantimin e plote te medikamentit ne gjuhen shqipe duke klikuar ketu!
Usage:

Children from day 8 after birth until age 12: 1 point / dose per day.
Children over 12 years and adults: 1 point / dose per day.

Package:

10 ml bottle. The 10 ml bottle contains 120 drops / dose.

There are no reviews yet.

Be the first to review “SolD3evit®”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *